Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
03.03.2020
Tipy na krmenie koní na JAR
Najlepšie tipy na kŕmenie koňa v jarnom období Kŕmenie koňa počas dlhších dní a vyšších teplôt jarnej sezóny sa často môže líšiť od vášho zvolen... čítať celé
15.01.2020
Výživa koní v zimnom období
Kone prežívali tuhé zimy celé stáročia a chladné zimné počasie zvládajú oveľa lepšie ako my. V jazdeckých areáloch sa manažment a životné prostredie p... čítať celé
15.01.2020
Akcia
Nová akcia k nákupu aspoň 4 vriec lubovoľného krmiva odmerka Eggersmann ZDARMA. čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. 

Sme na sociálnych sieťach

Facebook - krmivamirima.skInstagram - krmivamirima.sk

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Výživa koní v zimnom období
Výživa koní v zimnom období
15.01.2020

Kone prežívali tuhé zimy celé stáročia a chladné zimné počasie zvládajú oveľa lepšie ako my. V jazdeckých areáloch sa manažment a životné prostredie príliš nemení a väčšina z nich v krytej hale ďalej pracuje. Odlišné je to ale u koní tráviacich celý rok na pastve. V lete si väčšinou vystačia s dorastajúcim porastom, avšak v zime sa podmienky zásadne menia a kôň sa stáva plne závislý na majiteľovi, ktorý by mal vedieť ako mu toto obdobie čo najviac uľahčiť.

Kone rovnako ako hovädzí dobytok vedia tráviť vlákninu. Vlastne ju netrávi kôň, ale milióny mikroorganizmov v jeho slepom a hrubom čreve v procese zvanom fermentácie. Počas tohto deja vzniká okrem iného aj obrovské množstvo tepla. To my ľudia nevieme, a preto je pre niekoho ťažko pochopiteľné, že ak chceme koňa v zime udržať v teple, stačí mu zabezpečiť dostatok kvalitného sena. Práve seno je významným zdrojom vlákniny a tá potom počas fermentácie aj zdrojom tepla.

Teplota, ktorá je braná ako "kritická", je taká, pri ktorej kôň musí spotrebovať energiu na teplo navyše, aby sa zahrial. Na hodnotu tejto "kritické" teploty má vplyv mnoho faktorov, ako je napríklad: 

  • spôsob ustajnenia koňa  
  • výkyvy teplôt v danej oblasti (extrémne teploty / nemenné klíma),
  • výživná kondícia kone,
  • ročné obdobia (navyknutí a hustota srsti)

Aké krmivá skrmovať v tomto období? 

Kvalitné lúčne seno - je zdrojom nielen vlákniny. Kôň ho žerie vo veľkom množstve, preto je aj významným zdrojom ďalších živín. Myslite na to, že seno a tráva z jednej lúky nemajú rovnakú výživnú hodnotu. O kvalite sena a o jeho výživnej hodnote rozhoduje mnoho vplyvov - zloženie porastu, čas zberu, podmienky sušenia (počasie, dážď, spôsob sušenia), podmienky skladovania. Aj samotným sušením prichádza seno o mnoho živín. Výsledná výživná hodnota sena preto môže byť od dvoch rôznych dodávateľov veľmi odlišná, rovnako tak od jedného dodávateľa z dvoch luk. Tiež s každou ďalšou kosbou sa výživná hodnota porastu znižuje. To všetko vedie k stratám živín, ktoré je potom potrebné dodávať v podobe minerálneho a vitamínového doplnku a podľa potreby aj jadra.

Repné rezky - sú skvelým zdrojom dobre stráviteľnej vlákniny. V zimnom období sú repné odrezky veľkou pomocou najmä u koní, ktorí horšie pijú. Rezne sú schopné do seba nasať veľké množstvo vody, a tak dodajú aj túto veľmi dôležitú zložku kŕmnej dávky. Každé zvlhčenie kŕmnej dávky u koní sa počíta a je tak skvelou prevenciou v zime. Repné rezky nie je možné kŕmiť nerozmočené. Vďaka svojej schopnosti zväčšovať svoj objem vo vlhkom prostredí hrozí riziko upchatia pažeráka alebo kvasenie granúl v žalúdku. Rôzni výrobcovia majú odporúčané rôzne doby potrebnej pre namáčanie, od niekoľkých hodín až po pár minút. Záleží na technológii spracovania rezkov.

Ovos - zdroj sacharidov a stráviteľnej vlákniny. Dobrý zdroj tepla z fermentácie (spracovanie vlákniny). Ovos má pre kone výbornú skladbu živín a mimo to pôsobí dieteticky. Niektoré kone bývajú po ovse horšie ovládateľní. Je to však často skôr spojené s nedostatkom pohybu, čo nastáva práve v zimnom období.

Kukurica - zdroj sacharidov, má viac energie a je ťažšia ako ovos. To znamená rovnaká odmerka pojme na váhu zhruba o 45% viac kukurice. Oproti ovsu má kukurica menej vlákniny, a tak nie je tak dobrým zdrojom tepla fermentáciou ako ovos.

Ryžové otruby - sú výborným zdrojom energie v podobe tuku a vlákniny, ktorá je opäť zdrojom tepla podporou fermentácie. Je ideálnym doplnením kŕmnej dávky horšie kŕmiteľných koní a koní v tréningu. Vďaka svojej chutnosti sú atraktívne aj pre kone odmietajúce krmivo. Ryžové otruby zvyšujú energetickú hodnotu kŕmnej dávky.

Minerály a vitamíny-sú dôležitou súčasťou kŕmnej dávky. Obzvlášť v zime, kedy je pri kŕmení senom oproti pastve v kŕmnej dávke menej vitamínov, ale súčasne je ich vyššia potreba k posilneniu obranyschopnosti organizmu. Zvlášť u koní výhradne na sene môže byť výrazný nedostatok týchto živín. Donedávna boli bežne k dostaniu len anorganické, pre kone neprirodzené, zdroje minerálov - mikroprvkov. Ako ide veda ďalej, prináša pre ľudí i pre zvieratá lepšie prírodné riešenie minerálnej výživy. Cheláty (Bioplexy) sú pre kone šetrnejším a prirodzeným zdrojom týchto mikroprvkov a súčasne výrazne znižujú preťaženie životného prostredia. Dostatok ľahko využiteľných mikroprvkov je dôležitý pre dobre fungujúci imunitný systém. Zvlášť významný pre imunitu je vitamín E a selén. Selén je, dá sa povedať, kontroverzným prvkom, kedy bez neho imunitný systém nefunguje, ako má, a naopak nadbytok selénu je toxický. Najväčšou záťažou pre organizmus je opäť forma anorganická, preto keď selén pridávame, je lepšie zvoliť formu organickú - viazanú v kvasinkách (Sel-Plex). S touto formou si organizmus oveľa lepšie poradí a využije ju efektívnejšie.Ak kôň pracuje a má hustú zimnú srsť, môže sa veľa potiť a stráca tak veľké množstvá elektrolytov. Preto pridávanie elektrolytov nemusí byť len výsadou horúcich letných dní.

Od veci nie je ani pripraviť kone na presrstenie. To je pre neho veľmi náročný proces, čo si mnohí neuvedomujú. Z dôvodu nekvalitnej minerálnej výživy (ide najmä o zinok) sa potom môžu v období presrstenie prejaviť rôzne kožné zmeny a výmena srsti je zdĺhavá. Presrstenie býva často podporované aj pridávaním ľanového semienka, ktoré je výborným zdrojom látok podporujúcich kvalitu kože a srsti.

Podpora trávenia pomocou probiotík je dobrou podporou v zime pre každého koňa. Zvlášť  staršie kone, choré, zle kŕmiteľné kone so zažívacími ťažkosťami môžu nápravou a podporením rovnováhy v črevnom prostredí veľa získať. Dôležitý je výber správneho typu probiotík. U väčšiny koní býva problém práve v potlačení fermentácie. Pre správnu fermentáciu sú potrebné vyššie hodnoty pH, a preto probiotiká, ktoré vie črevné prostredie na túto hodnotu nastaviť, skvele podporí prirodzenú fermentáciu v slepom a hrubom čreve.

Šťavnaté krmivá (mrkva, kŕmna repa, jablká) môžu byť pre kone veľmi dobrým spestrením kŕmnej dávky a zdrojom vitamínov. Mrkva a kŕmna repa musí byť dobre očistené od hliny. Nemalo by sa  kŕmiť veľké množstvá ani plesnivé alebo nahnité kusy.

 

Novinky z nášho blogu

Jarná detoxikácia koní
27.03.2023
Jarná detoxikácia koní
JAR je tu! Neotáľajte a naordinujte Vašim koníkom správnu očistnú kúru. čítať celé
Prečo kŕmiť mash?
03.01.2023
Prečo kŕmiť mash?
V dnešnej dobe snáď nie je majiteľ alebo jazdec, ktorý by aspoň občas nepodal svojmu koňovi teplý mash.  Obzvlášť s klesajúcimi teplotami a blížiacim ... čítať celé
Krmenie koní bezobilnými krmivami.
17.11.2022
Krmenie koní bezobilnými krmivami.
Či už v médiách alebo na sociálnych sieťach – všade sa dočítate o nízkosacharidovej diéte a grain free krmivách. Pretože sa táto problematika dostala ... čítať celé
Letná vyrážka u koní
30.06.2022
Letná vyrážka u koní
Leto je obdobím radového jezdeckého vyžitia, ktoré býva spojené bohužiaľ aj s nepríjemným faktorom, a to s obťažujúcim a všade prítomným hmyzom. V t... čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
Kde nás nájdete?

Mlynská 24
Cífer, 919 43

Kontakty
Logo
Ing. Miriam Botíková
(Po-Pia, 8-17 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk