- Štítky blogu
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
Ako na správne pasenie po zime?
Zrazu to ide naozaj rýchlo – dlhšie dni, viac slnečného svetla a vyššie teploty spôsobujú, že rastliny sa zobúdzajú a kvitnú, ako keby niekto zrazu dal svetu zelenú farbu. Ale bez ohľadu na to, ako veľmi zelená tráva láka naše kone, prechod na pastvu treba pripraviť dobre a pomaly, aby sme sa vyhli nebezpečným tráviacim problémom, laminitíde či kolike.
Základné poznatky o pastevnej sezóne
Prečo je pomalé spásanie také dôležité, možno vysvetliť pohľadom na obsah živín v pastvinách v porovnaní s kŕmením v maštali. Pretože zatiaľ čo v období ustajnenia dostávate hlavne suché, vláknité a nízkobielkovinové seno, na začiatku pastevnej sezóny kôň žerie trávu extrémne bohatú na vodu, s nízkym obsahom surovej vlákniny, no s vysokým obsahom sacharidov a bielkovín.
Ak svojmu koňovi neposkytnete dostatok času na prispôsobenie sa takejto „do očí bijúcej“ zmene krmiva, črevná flóra a celý metabolizmus budú v nerovnováhe, čo môže viesť k hnačkám, vodnatým výkalom až ťažkým kolikám, ale aj k metabolickým poruchám, ako je laminitída.
Kone a poníky, ktoré sa ľahko kŕmia, sú obzvlášť ohrozené metabolickou nerovnováhou, pretože zvyčajne začínajú pastevnú sezónu s príliš veľkou hmotnosťou. Pri vyššej inzulínovej reakcii v dôsledku náhleho prudkého zvýšenia príjmu sacharidov z pasienkovej trávy je potom rýchlo zahltený ich metabolizmus.
Význam trávenia hrubého čreva u koní
Kôň má značne rozšírené hrubé črevo, kde extrémne vysoký počet baktérií využíva fermentačné procesy na trávenie zložiek krmiva, ktoré sa nedajú rozložiť v žalúdku a v tenkom čreve. Ide predovšetkým o frakcie hrubej vlákniny, ktorej doba zotrvania v hrubom čreve predstavuje cca 90 % celého prechodu potravy (čo trvá cca 2 dni). Ak sa bakteriálne prostredie prispôsobilo zimnému krmivu bohatému na vlákninu a ak by ste tento podiel hrubej vlákniny znížili príliš rýchlo, veľké časti baktérií využívajúcich vlákninu odumrú. Tým sa uvoľňujú toxíny a v kombinácii s ďalšími procesmi vedie u koňa k zápalovým reakciám a príznakom otravy.
Najdôležitejšie body prípravy na pastevnú sezónu:
- Dajte baktériám v hrubom čreve vášho koňa aspoň 4 týždne na adaptáciu pomalým pasením
Podporte v tejto fáze črevnú flóru rôznymi produktami na trávenie napr.
- STIEFEL Tekutý bylinný extrakt na trávenie
- NAF Haylage Balancer ,
- NAF In the Pink Powder
- DROMY Gastro Akut
- DROMY Probio
- DROMY Gastroline
- Denný čas príjmu trávy zvyšujte veľmi pomaly a časové intervaly prispôsobujte individuálne svojmu koňovi
- Ak mal váš kôň v minulosti ochorenie alebo má sklony k poruchám trávenia, je lepšie udržiavať krátke intervaly medzi trávou počas dlhšieho obdobia.
- Ak je vo výkaloch voda alebo hnačka, kŕmte raz denne staršie seno alebo slamu
- Po úspešnom pasení treba čas pasenia na začiatku obmedziť na niekoľko hodín a pomaly ho zvyšovať
- Alternatívne je možné pastvu aj porciovať alebo treba vopred pokosiť veľmi mladý porast na 8-10 cm
- Ako ďalšiu podporu môžete na pastvine prikrmovať aj staršie seno alebo slamu
- Bezprostredne pred vyklíčením treba denne kŕmiť veľkým množstvom sena a slamy
- Krmivo podávané pri boxovom ustajnení by malo byť prispôsobené potrebám koňa s prihliadnutím na kŕmenie na pastve
- Krmivo s vysokým obsahom vlákniny, nízkym obsahom bielkovín a uhľohydrátov je v ranom období pastvy vhodnejšie ako koncentrované krmivo s vysokým obsahom škrobu, napríklad EMH Apple & Carrot Müsli alebo EMH Struktur bez obilnín
- Bezprostredne pred každodennou pastvou kŕmte tiež veľkým množstvom sena a slamy
Vzorový plán pastvy pre zdravého koňa:
Deň 1.-5
Začnite s 10mi minútami denne, najlepšie popoludní (vtedy bude väčšia časť zásobných sacharidov v tráve premenená slnečnými lúčmi)
Deň 6.-14
Zvyšujte denne asi o 5 minút
Deň 15.-30
Zvyšujte o 20-30 minút denne
Na pastvine
Opäť začnite s niekoľkými hodinami a týždeň po týždni trochu zvyšujte. Pri zmene pastvín najskôr trochu skrátite čas pasenia a potom ho opäť pomaly predlžujte.