Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
03.03.2020
Tipy na krmenie koní na JAR
Najlepšie tipy na kŕmenie koňa v jarnom období Kŕmenie koňa počas dlhších dní a vyšších teplôt jarnej sezóny sa často môže líšiť od vášho zvolen... čítať celé
15.01.2020
Výživa koní v zimnom období
Kone prežívali tuhé zimy celé stáročia a chladné zimné počasie zvládajú oveľa lepšie ako my. V jazdeckých areáloch sa manažment a životné prostredie p... čítať celé
15.01.2020
Akcia
Nová akcia k nákupu aspoň 4 vriec lubovoľného krmiva odmerka Eggersmann ZDARMA. čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. 

Sme na sociálnych sieťach

Facebook - krmivamirima.skInstagram - krmivamirima.sk

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Letná vyrážka u koní
30.06.2022
Komentáre (0)

Letná vyrážka u koní

 

Letná vyrážka je pravdepodobne najčastejším kožným problémom u koní a zároveň najčastejším alergickým kožným ochorením z dôvodu bodnutia (uhryznutia) hmyzom.

  Výskyt letnej vyrážky je celosvetový (s výnimkou Islandu), a toto ochorenie postihuje približne 10 %  koní všetkých plemien.


 Ide o hypersenzitívnu reakciu I. typu, u niektorých zvierat sa pridružuje aj oneskorená hypersenzitivita IV.  typu.  Imunitný systém postihnutých koní vníma antigény zo slín vyššie uvedeného hmyzu ako silné alergény a vyvoláva v koži búrlivú reakciu a svrbenie.  Kôň sa úporne škriabe, čím dochádza k poškodzovaniu kože.  Vplyvom škriabania dochádza k tvorbe otvorených rán a následne k  chrastám, ktoré sa veľmi často infikujú baktériami.  Pretože jednotlivé druhy hmyzu napádajú rôzne časti tela, aj zmeny na koži sa objavujú v rôznych lokalizáciách.  Svrbenie býva najúpornejšie na spodnej strane brucha, na prsiach, v okolí koreňa chvosta, hrivy a v oblasti hlavy.  Vzniknuté drobné ranky sa ľahko infikujú a zápal kože sa ďalej rozvíja.


Žiadny jednoduchý test, ktorý by diagnózu hypersenzitivity na uhryznutie hmyzom definitívne stanovil, neexistuje.  Vždy je nutná kombinácia vyšetrení a vylúčenie ďalších možných príčin.  Základom diagnostiky je podrobná anamnéza, klinické vyšetrenie a prípadné ďalšie testy na spresnenie diagnózy. Vylúčiť treba iné alergie (napr. potravinovú), atopickú dermatitídu a infekcie (iné vonkajšie parazity, mykotické a bakteriálne infekcie, ai).


 Letná vyrážka sa vyskytuje u koní starších ako dva roky, niektoré plemená sú predisponované (kôň islandský, shirský, frízsky, arabský, quarter horse, shetlandský pony).  Jedná sa o typicky sezónne ochorenie súvisiace so zvýšenou aktivitou hmyzu v letnom období.  Ložiská sú svrbivé a charakter lézií je síce variabilný, ale typicky sa vyskytujú  odreniny, polámané chlpy a alopécia (bezsrsté ložiská), pľuzgieriky s krustou a stlstenie kože.  Najčastejšie sú postihnuté bázy chvosta a hrivy, okraje uší, tvár.  Charakter a distribúcia zmien závisí ale aj od konkrétneho druhu hmyzu. 

Najefektívnejšia ochrana koní pred vznikom LT spočíva v obmedzení prístupu hmyzu k zvieratám.  Tieto preventívne opatrenia možno kombinovať s farmakoterapiou zameranou na zmiernenie zápalu a pruritu (glukokortikoidy) spojenú s liečbou sekundárnych komplikácií (predovšetkým bakteriálne a mykotické infekcie).  Prínosom je tiež redukcia hmotnosti a udržanie optimálnej kondície, pretože tukové tkanivo uvoľňuje množstvo adipokinov a cytokínov, ktoré aktivujú alergickú odpoveď.

Ďalej sa odporúča presunúť koňa na inú pastvinu alebo ich pásť v čase, keď hmyz nie je aktívny (najviac aktívny je pri západe a východe slnka).  
Dôležité je odstraňovanie trusu a hnoja.  Niektoré druhy hmyzu sú parazity kráv, a tak nie je vhodné kone a dobytok pásť na spoločných pastvinách.  Pretože mnoho druhov sa množia v stojatej vode, je dobré pokúsiť sa pásť koňa vo väčšej vzdialenosti od nej.  Je vhodné zabrániť prístupu hmyzu do stajne a prípadne je možné použiť vetráky (väčšina druhov zle lieta v prúde vzduchu).  Kone je tiež možné chrániť rôznymi maskami a priedušnými pokrývkami – komerčne sú dostupné aj produkty impregnované insekticídmi/repelentmi, ktoré účinok znásobujú.  Medzi repelenty tradične používané pre kone patria látky zo skupiny pyretroidov dostupné v rôznych formách a s rôznou frekvenciou aplikácie.
 Ako repelenty hmyzu môžu slúžiť aj látky zvané kairomóny.  Prírodné terpinoidy (citronela, eukalyptový olej), ak sú požité alebo inhalované hmyzom, sú schopné vyvolať poruchu jeho metabolických dráh.  
 Vznikajúce kožné lézie a obťažujúce pruritus sa riešia topickou, prípadne systémovou terapiou.  Zlepšeniu stavu kože pomáha tiež kúpanie.  Samotná voda zvlhčuje kožu, zlepšuje jej integritu, znižuje absorpciu alergénov a zúženie ciev vyvolané chladnou vodou zníži prívod zápalových látok do kože.  Možno použiť aj šampóny, ktoré môžu byť obohatené o rôzne látky podľa typu problému.  Prípravky sú často dostupné aj v iných formách (napr. spreje).  Existujú produkty obohatené o protizápalové lieky, antimikrobiálne látky (chlórhexidín, benzoyl peroxid, fluoridy, antibiotiká a iné), lokálne anestetiká (pramoxín a iné) pre zníženie kožnej precitlivenosti, o kyselinu salicylovú a zlúčeniny s obsahom síry ku zníženiu šupinatenia atď.

Štandardnou protizápalovou a antipruritickou terapiou pre alergické kone sú glukokortikoidy podávané lokálne (napr. hydrokortizón), systémovo (prednizolón, dexametazón) alebo oboje.  Lokálna aplikácia je spojená s menším rizikom vzniku nežiaducich reakcií.  Pri dlhodobom užívaní existuje riziko rozvoja nežiaducich účinkov a vzniku laminitídy, porúch pečene, iatrogénneho hyperadrenokorticizmu, atrofie svalov a imunosupresie.  Na zníženie nežiaducich účinkov by bolo vhodné kortikoidy nahradiť alebo kombinovať s inými typmi liekov.  
 Podporný vplyv majú tiež rastlinné semienka a oleje (ľanový, slnečnicový), ktoré obsahujú polynenasýtené omega 3 a 6 mastné kyseliny ovplyvňujúce integritu kože a majú protizápalový efekt.
 Rôznorodý liečebný výsledok (dobrá vs. žiadna úspešnosť) vykazuje tzv. alergén-špecifická imunoterapia (desenzitizácia), ktorá spočíva v opakovanej aplikácii zvyšujúcej sa dávky problémového alergénu, čo má zabezpečiť zníženie citlivosti organizmu, pokiaľ je mu v budúcnosti opäť exponovaný.
 Variabilita výsledkov môže byť spôsobená individuálnou odpoveďou imunitného systému jedinca, nedostatočnou štandardizáciou antigénov, rôznymi liečebnými dávkami a nekontrolovanými podmienkami okolitého prostredia.  Nástup dostatočnej odpovede môže trvať aj rok a liečbu môže byť potrebné opakovať alebo kombinovať s ďalšími typmi terapie.
  U koní existuje genetická predispozícia pre rozvoj LV.  Neodporúča sa nákup predisponovaného zvieraťa a jeho umiestnenie do prostredia zamoreného bodavým hmyzom.  U zvierat s predispozíciou je lepšie vystaviť ich hmyzu v mladšom veku, kedy je väčšia pravdepodobnosť rozvoja imunotolerancie.  Dedičnosť choroby je uvádzaná 18–30 %, preto je vhodné pri rozmnožovaní nepárovať choré zvieratá medzi sebou, ale ako druhé zviera využiť zdravého jedinca.

Kŕmenie - Základom je kvalitné krmivo. Kone je potrebné kŕmiť tak, aby sa sme ich dostali do rovnováhy, čo znamená čo najviac sa priblížiť fyziologickým potrebám tráviaceho traktu. Teda obmedziť bielkovinové krmivá, čo najväčšiu časť kŕmnej dávky pokryť kvalitným lúčnym senom a prípadné energetické straty na rast či výkon pokryť vhodným berzobilným krmivom. Vhodným doplnkom sú tiež omega 3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú eliminovať kožné problémy ako napríklad ľan, konopný olej, ľanový olej, konopné výlisky.

Na zmiernenie svrbenia odporúčame vyskúšať:

-ZEDAN Specialny sampon pre kone s letnym ekzemom 

-STIEFEL  Ekzém protect ošetrujúce mlieko

-ZEDAN Utišujúci olej pre kone s letnou vyrážkou, fľaša s dávkovačom 250ml

- NAF D-Itch lotion proti svrbeniu a letnej vyrážke

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
Kde nás nájdete?

Mlynská 24
Cífer, 919 43

Kontakty
Logo
Ing. Miriam Botíková
(Po-Pia, 8-17 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk