Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
03.03.2020
Tipy na krmenie koní na JAR
Najlepšie tipy na kŕmenie koňa v jarnom období Kŕmenie koňa počas dlhších dní a vyšších teplôt jarnej sezóny sa často môže líšiť od vášho zvolen... čítať celé
15.01.2020
Výživa koní v zimnom období
Kone prežívali tuhé zimy celé stáročia a chladné zimné počasie zvládajú oveľa lepšie ako my. V jazdeckých areáloch sa manažment a životné prostredie p... čítať celé
15.01.2020
Akcia
Nová akcia k nákupu aspoň 4 vriec lubovoľného krmiva odmerka Eggersmann ZDARMA. čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Blog
05.11.2020
Akú úlohu majú vitamíny vo výžive koní?
Vitamíny sú skupinou organických látok, ktoré sú nevyhnutne potrebné pre zachovanie všetkých životných procesov v organizme. čítať celé
05.04.2020
Aký význam má ľanové semeno vo výžive koní
Ľanové semeno má vo výžive koní významné miesto už niekoľko rokov. Jeho hlavnými prednosťami je pozitívny vplyv na srsť a trávenie. Iste ho v tomto ob... čítať celé
07.03.2020
Najlepšie tipy na kŕmenie koňa v jarnom období 
Najlepšie tipy na kŕmenie koňa v jarnom období  Kŕmenie koňa počas dlhších dní a vyšších teplôt jarnej sezóny sa často môže líšiť od vášho zvolen... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Akú úlohu majú vitamíny vo výžive koní?
05.11.2020

Akú úlohu majú vitamíny vo výžive koní?

V rámci všetkých komponentov kŕmnej dávky zaujímajú vitamíny a minerály nezastupiteľné a úplne výnimočné postavenie. Napriek tomu, že neobsahujú žiadnu energiu a tvoria najmenší zlomok hmotnosti krmiva a sú životne dôležité pre desiatky telesných funkcií.

Ale kone sa samozrejme do značnej miery  s nedostatkom minerálov a vitamínov vo svojej kŕmnej dávke vedia prispôsobiť, ale ak po koňovi požadujeme nejaký výkon, je dôležité ho podporiť kvalitným kŕmením so zodpovedajúcim obsahom živín. U koní rastúcich, gravidných kobýl a koní držaných iba na objemných krmivách by vitamínovo-minerálny premix mal byť úplnou samozrejmosťou.

Dnes si rozoberieme význam vitamínov vo výžive koní. 

Ich nájznámejšie delenie je :

  1. Vitamíny rozpustné v tukoch ( A,D,E,K)
  2. Vitamíny rozpustné vo vode ( B, B, B5, B6, B12, C, niacín, cholín,  vitamín H- biotín, kyselina listová, pantoténová a L- karnitín).

 

Vitamín A 

Funkcia: vitamín A je dôležitý pre zdravie epitelových tkanív - epitelov dýchacieho, tráviaceho a reprodukčného traktu. Je absolútne nevyhnutný pre zachovanie zdravia očnej rohovky. Má aj ďalšie dôležité úlohy ako je nenahraditeľnosť pri tvorbe spermií a vajíčok. Je dôležitý aj pre normálny rast kostí a pre zdravie kože a srsti.
Zdroje: najdôležitejším zdrojom vitamínu A je vysoko kvalitné seno. Obsah vitamínu A v sene však rýchlo klesá s jeho vekom. Vitamín A sa v tele syntetizuje z beta-karoténu, ktorý je obsiahnutý predovšetkým v kŕmnej mrkve alebo repe.
Deficit: deficit vitamínu A sa prejavuje šeroslepotou, zlou kvalitou kože a srsti, častým výskytom respiračných infekcií, alebo reprodukčnými problémami. U mladých koní môže viesť jeho deficit k zlému vývinu svalovej sústavy. Ako všetky v tukoch rozpustné vitamíny vitamín A zle prechádza cez placentu a preto sa žriebätá rodia s jeho deficitom. Ak obsahuje potrava kobyly po pôrode dostatočné množstvo vit. A, alebo beta-karoténu, je tento deficit skrze materské mlieko čoskoro odstránený, v opačnom prípade sa prehlbuje a spôsobuje u žriebät hnačky, šeroslepota a zlý rast a vývin kostrovej sústavy.
Trvalý prebytok tohto vitamínu môže spôsobiť lámavosť kostí, slabosť a zníženú zrážanlivosť krvi.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): 15 - 30 tis. IU (medzinárodných jednotiek) denne.

 

Vitamín D 

Funkcia: vitamín D je dôležitý pre črevnú absorpciu vápnika a pre jeho zabudovanie do kostí.
Zdroje: vitamín D nie je bežne obsiahnutý v kŕmnej dávke. Prekurzory tohto vitamínu sú obsiahnuté v rastlinných krmivách a sú tiež syntetizované v organizme koňa. Tieto prekurzory sa ukladajú v koži koňa a sú premieňané na vitamín D vplyvom slnečného žiarenia.
Deficit: nedostatok vitamínu D môže zapríčiniť poruchy rastu a zlý vývoj svalovej sústavy, prípadne nechutenstvo.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): 3300 IU.

 

Vitamín E 

Funkcia: vitamín E pôsobí ako antioxidant, ktorý neutralizuje škodlivé voľné radikály poškodzujúce tkaniva. Stabilizuje bunkové membrány a spoločne so selénom chráni svalové tkanivo koňa. Má významnú úlohu v imunitnom systéme a v ochrane tkanív pred pôsobením baktérií a vírusov.
Zdroje: najbohatším zdrojom vitamínu E sú za studena lisované rastlinné oleje. Vitamín E obsahuje aj  seno, ale 30 - 80% vitamínu E je zničené počas sekania a sušenia sena. S postupom skladovania ďalej jeho obsah rýchlo klesá, najmä pri vyššej skladovacej vlhkosti. V jadrových krmivách je vitamín E zničený šrotovaním, stláčaním a akýmikoľvek inými technologickými úpravami.
Deficit: menej ako optimálny príjem antioxidantov má za následok zlú toleranciu k stresu, pokles výkonnosti, náchylnosť na infekcie a zlé hojenie rán. Neprimeraný príjem vitamínu E oslabuje imunitný systém koňa. Jeho príjem spoločne so selénom je veľmi dôležitý pre vývoj a správnu funkciu svalstva. Podávanie vitamínu E a selénu pomáha predchádzať svalovým ochoreniam a napomáha ich liečbe.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): 500 - 1000 IU denne. Ešte vyššie dávky sa veľakrát používajú u intenzívne zaťažovaných dostihových a športových koní.

 

Vitamín K 

Funkcia: vitamín K je zodpovedný za normálnu zrážanlivosť krvi.
Zdroje: prekurzory vitamínu K sú bežné v rastlinných zdrojoch. V pečeni  sa premieňajú na aktívnu formu vitamínu K.
Deficit: deficit vitamínu K sa bežne nevyskytuje. Teoreticky je možná u koní s chronickými problémami zažívacieho traktu a pečene.

Odporúčaná denná dávka: nestanovuje sa.

 

Vitamín B1

Funkcia: vitamíny skupiny B sú dôležité pre každú životnú funkciu a pre každú bunku v živočíšnom organizme. Tiamín je nevyhnutný pre metabolizmus karbohydrátov, tukov a bielkovín. Bez adekvátneho prísunu tiamínu je organizmus neschopný odbúrať laktát a pyruvát a tie sa hromadia v krvi koňa. Tiamín je tiež nevyhnutný pre proces prepisu DNA a pre prenos nervových impulzov.
Zdroje: pomerne vysoká množstvo vitamínov skupiny B obsahujú koncentrované krmivá a kŕmne kvasnice. Vitamíny skupiny B sú tiež syntetizované v tráviacom trakte pomocou mikroorganizmov žijúcich v slepom vaku koňa.
Deficit: u koní kŕmených bežnou kŕmnou dávkou sa deficit vitamínov skupiny B nevyskytuje. Nedostatok tiamínu sa môže objaviť u koní nedostatočnou alebo nekvalitné kŕmnou dávkou alebo u koní s dlhodobým ochorením tráviaceho traktu. Deficit tiamínu sa potom prejavuje nervovými poruchami, vyššia hladinou laktátu a pyruvátu v krvi, svalovými kŕčmi a nechutenstvom.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): 30 - 62,5 mg denne.

 

Vitamín B2

Funkcia: riboflavín je dôležitý pre celkový metabolizmus, pre svalovú a nervovú funkciu. Zúčastňuje sa predovšetkým aeróbnych procesov metabolizmu.
Zdroje: riboflavín je obsiahnutý v jadrových krmivách a kvasniciach. Je tiež syntetizovaný črevnými mikroorganizmami, ale jeho syntéza klesá pod vplyvom stresu.
Deficit: u koní s bežnou kŕmna dávka sa deficit vitamínu B2 takmer nevyskytuje.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): 20 - 25 mg denne.

 

Vitamín B6

Funkcia: vitamín B6 zasahuje do celkového metabolizmu, je nevyhnutný pre krvotvorbu a utilizáciu aminokyselín. Je dôležitý aj pre vytváranie energetických rezerv vo forme glykogénu.
Zdroje: ako všetky vitamíny skupiny B je obsiahnutý v jadre a kŕmnych kvasniciach. Je tiež produkovaný črevnými mikroorganizmami, ale za stresu jeho produkcia rapídne klesá.
Deficit: nedostatok tohto vitamínu sa vyskytuje veľmi zriedka. Prejavom nedostatku môže byť anémia, znížená výkonnosť, oslabená imunita a nervózny správania.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): nestanovuje sa. V prípade suplementácie sa obvyklé dávky pohybujú v rozmedziach do 300 mg na dennú dávku.

 

Vitamín B12

Funkcia: vitamín B12 je nevyhnutný predovšetkým pre krvotvorbu a pre metabolické pochody.
Zdroje: podobne ako ostatné B vitamíny je najviac obsiahnutý v jadre a kŕmnych kvasniciach.
Deficit: nedostatok je veľmi vzácny. Môže sa objaviť anémia, strata výkonnosť alebo úbytok na hmotnosti.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): nestanovuje sa. V prípade suplementácie sa obvyklé dávky pohybujú v rozmedziach do 200 mcg na dennú dávku.

 

Vitamín H ( biotín)

Funkcia: Biotín má metabolickú úlohu v karboxylačných reakciách organizmu.
Na biotínu závislé enzýmy majú funkciu v životne dôležitých metabolických procesoch glukózy a syntézy tuku a majú tiež preukázateľný efekt na iné dôležité metabolické procesy. Biotín je teda nevyhnutný pre normálny utilizáciu živín, podporu a rast telesných tkanív a pre reprodukciu zvierat. Úplne nepostrádateľný je pre zdravú kopytnú rohovinu. Biotín iniciuje procesy spojené s kopytami tým, že chráni senzitívne tkanivá a zosilňuje rohovinu spodných častí kopytnej steny.
Zdroje: biotín je riedko rozšírený v niektorých rastlinách. Najbohatšie zdroje sú kvasnice, orechy a olejnaté semená. Čiastočne je syntetizovaný črevnou mikroflórou, avšak o absorpcii
a využiteľnosti takto získaného biotínu sa vedú spory.
Deficit: deficit biotínu sa v prvom rade prejavuje nekvalitnou, suchou, drobivou rohovinou kopyta a slabou stenou kopyta.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): nestanovuje sa. V prípade suplementácie na zlepšenie kvality kopytnej rohoviny je klinickými štúdiami osvedčená denná dávka 40 mcg denne.

 

Vitamín C 

Funkcia: vitamín C pôsobí ako antioxidant a chráni tkanivá pred poškodzovaním škodlivými voľnými radikálmi. Zasahuje do celkového metabolizmu a je nevyhnutný pre krvotvorbu. Pôsobí protistresovo a urýchľuje regeneráciu po záťaži. Zvyšuje odolnosť organizmu proti infekciám a je dôležitý pre zdravie spojivových tkanív, kostí, šliach a väzov.
Zdroje: vitamín C sa nachádza predovšetkým v kŕmnych okopaninách. Kone majú schopnosť syntetizovať si záchovne množstvo vitamínu C v pečeni z glukózy.
Deficit: všeobecné príznaky deficitu vitamínu C zahŕňajú zlú toleranciu stresu, zníženú výkonnosť, náchylnosť na infekcie a zlé hojenie rán.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): nestanovuje sa. V prípade suplementácia sa obvyklej dávky pohybujú v rozmedziach až do 10 g na dennú dávku.

 

Pre doplnenie vitamínov a minerálnych látok a stopových prvkov doporučujeme pridávať do krmnej dávky prípravky v práškovej / granulovanej forme  : 

Eggersmann Golden Mineral 8 kg

Stiefel Komplet plus 2,5 kg

Stiefel MINERAL 3 kg

Stiefel Organické minerály 3 kg

 

Zdroj: internet

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 

 
Kontakty
Logo
Krmivá MiRiMa
Ing. Miriam Botíková
(Po-Pia, 8-17 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk