Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
03.03.2020
Tipy na krmenie koní na JAR
Najlepšie tipy na kŕmenie koňa v jarnom období Kŕmenie koňa počas dlhších dní a vyšších teplôt jarnej sezóny sa často môže líšiť od vášho zvolen... čítať celé
15.01.2020
Výživa koní v zimnom období
Kone prežívali tuhé zimy celé stáročia a chladné zimné počasie zvládajú oveľa lepšie ako my. V jazdeckých areáloch sa manažment a životné prostredie p... čítať celé
15.01.2020
Akcia
Nová akcia k nákupu aspoň 4 vriec lubovoľného krmiva odmerka Eggersmann ZDARMA. čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. 

Sme na sociálnych sieťach

Facebook - krmivamirima.skInstagram - krmivamirima.sk

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Akú úlohu majú vitamíny vo výžive koní?
05.11.2020

Akú úlohu majú vitamíny vo výžive koní?

V rámci všetkých komponentov kŕmnej dávky zaujímajú vitamíny a minerály nezastupiteľné a úplne výnimočné postavenie. Napriek tomu, že neobsahujú žiadnu energiu a tvoria najmenší zlomok hmotnosti krmiva a sú životne dôležité pre desiatky telesných funkcií.

Ale kone sa samozrejme do značnej miery  s nedostatkom minerálov a vitamínov vo svojej kŕmnej dávke vedia prispôsobiť, ale ak po koňovi požadujeme nejaký výkon, je dôležité ho podporiť kvalitným kŕmením so zodpovedajúcim obsahom živín. U koní rastúcich, gravidných kobýl a koní držaných iba na objemných krmivách by vitamínovo-minerálny premix mal byť úplnou samozrejmosťou.

Dnes si rozoberieme význam vitamínov vo výžive koní. 

Ich nájznámejšie delenie je :

  1. Vitamíny rozpustné v tukoch ( A,D,E,K)
  2. Vitamíny rozpustné vo vode ( B, B, B5, B6, B12, C, niacín, cholín,  vitamín H- biotín, kyselina listová, pantoténová a L- karnitín).

 

Vitamín A 

Funkcia: vitamín A je dôležitý pre zdravie epitelových tkanív - epitelov dýchacieho, tráviaceho a reprodukčného traktu. Je absolútne nevyhnutný pre zachovanie zdravia očnej rohovky. Má aj ďalšie dôležité úlohy ako je nenahraditeľnosť pri tvorbe spermií a vajíčok. Je dôležitý aj pre normálny rast kostí a pre zdravie kože a srsti.
Zdroje: najdôležitejším zdrojom vitamínu A je vysoko kvalitné seno. Obsah vitamínu A v sene však rýchlo klesá s jeho vekom. Vitamín A sa v tele syntetizuje z beta-karoténu, ktorý je obsiahnutý predovšetkým v kŕmnej mrkve alebo repe.
Deficit: deficit vitamínu A sa prejavuje šeroslepotou, zlou kvalitou kože a srsti, častým výskytom respiračných infekcií, alebo reprodukčnými problémami. U mladých koní môže viesť jeho deficit k zlému vývinu svalovej sústavy. Ako všetky v tukoch rozpustné vitamíny vitamín A zle prechádza cez placentu a preto sa žriebätá rodia s jeho deficitom. Ak obsahuje potrava kobyly po pôrode dostatočné množstvo vit. A, alebo beta-karoténu, je tento deficit skrze materské mlieko čoskoro odstránený, v opačnom prípade sa prehlbuje a spôsobuje u žriebät hnačky, šeroslepota a zlý rast a vývin kostrovej sústavy.
Trvalý prebytok tohto vitamínu môže spôsobiť lámavosť kostí, slabosť a zníženú zrážanlivosť krvi.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): 15 - 30 tis. IU (medzinárodných jednotiek) denne.

 

Vitamín D 

Funkcia: vitamín D je dôležitý pre črevnú absorpciu vápnika a pre jeho zabudovanie do kostí.
Zdroje: vitamín D nie je bežne obsiahnutý v kŕmnej dávke. Prekurzory tohto vitamínu sú obsiahnuté v rastlinných krmivách a sú tiež syntetizované v organizme koňa. Tieto prekurzory sa ukladajú v koži koňa a sú premieňané na vitamín D vplyvom slnečného žiarenia.
Deficit: nedostatok vitamínu D môže zapríčiniť poruchy rastu a zlý vývoj svalovej sústavy, prípadne nechutenstvo.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): 3300 IU.

 

Vitamín E 

Funkcia: vitamín E pôsobí ako antioxidant, ktorý neutralizuje škodlivé voľné radikály poškodzujúce tkaniva. Stabilizuje bunkové membrány a spoločne so selénom chráni svalové tkanivo koňa. Má významnú úlohu v imunitnom systéme a v ochrane tkanív pred pôsobením baktérií a vírusov.
Zdroje: najbohatším zdrojom vitamínu E sú za studena lisované rastlinné oleje. Vitamín E obsahuje aj  seno, ale 30 - 80% vitamínu E je zničené počas sekania a sušenia sena. S postupom skladovania ďalej jeho obsah rýchlo klesá, najmä pri vyššej skladovacej vlhkosti. V jadrových krmivách je vitamín E zničený šrotovaním, stláčaním a akýmikoľvek inými technologickými úpravami.
Deficit: menej ako optimálny príjem antioxidantov má za následok zlú toleranciu k stresu, pokles výkonnosti, náchylnosť na infekcie a zlé hojenie rán. Neprimeraný príjem vitamínu E oslabuje imunitný systém koňa. Jeho príjem spoločne so selénom je veľmi dôležitý pre vývoj a správnu funkciu svalstva. Podávanie vitamínu E a selénu pomáha predchádzať svalovým ochoreniam a napomáha ich liečbe.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): 500 - 1000 IU denne. Ešte vyššie dávky sa veľakrát používajú u intenzívne zaťažovaných dostihových a športových koní.

 

Vitamín K 

Funkcia: vitamín K je zodpovedný za normálnu zrážanlivosť krvi.
Zdroje: prekurzory vitamínu K sú bežné v rastlinných zdrojoch. V pečeni  sa premieňajú na aktívnu formu vitamínu K.
Deficit: deficit vitamínu K sa bežne nevyskytuje. Teoreticky je možná u koní s chronickými problémami zažívacieho traktu a pečene.

Odporúčaná denná dávka: nestanovuje sa.

 

Vitamín B1

Funkcia: vitamíny skupiny B sú dôležité pre každú životnú funkciu a pre každú bunku v živočíšnom organizme. Tiamín je nevyhnutný pre metabolizmus karbohydrátov, tukov a bielkovín. Bez adekvátneho prísunu tiamínu je organizmus neschopný odbúrať laktát a pyruvát a tie sa hromadia v krvi koňa. Tiamín je tiež nevyhnutný pre proces prepisu DNA a pre prenos nervových impulzov.
Zdroje: pomerne vysoká množstvo vitamínov skupiny B obsahujú koncentrované krmivá a kŕmne kvasnice. Vitamíny skupiny B sú tiež syntetizované v tráviacom trakte pomocou mikroorganizmov žijúcich v slepom vaku koňa.
Deficit: u koní kŕmených bežnou kŕmnou dávkou sa deficit vitamínov skupiny B nevyskytuje. Nedostatok tiamínu sa môže objaviť u koní nedostatočnou alebo nekvalitné kŕmnou dávkou alebo u koní s dlhodobým ochorením tráviaceho traktu. Deficit tiamínu sa potom prejavuje nervovými poruchami, vyššia hladinou laktátu a pyruvátu v krvi, svalovými kŕčmi a nechutenstvom.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): 30 - 62,5 mg denne.

 

Vitamín B2

Funkcia: riboflavín je dôležitý pre celkový metabolizmus, pre svalovú a nervovú funkciu. Zúčastňuje sa predovšetkým aeróbnych procesov metabolizmu.
Zdroje: riboflavín je obsiahnutý v jadrových krmivách a kvasniciach. Je tiež syntetizovaný črevnými mikroorganizmami, ale jeho syntéza klesá pod vplyvom stresu.
Deficit: u koní s bežnou kŕmna dávka sa deficit vitamínu B2 takmer nevyskytuje.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): 20 - 25 mg denne.

 

Vitamín B6

Funkcia: vitamín B6 zasahuje do celkového metabolizmu, je nevyhnutný pre krvotvorbu a utilizáciu aminokyselín. Je dôležitý aj pre vytváranie energetických rezerv vo forme glykogénu.
Zdroje: ako všetky vitamíny skupiny B je obsiahnutý v jadre a kŕmnych kvasniciach. Je tiež produkovaný črevnými mikroorganizmami, ale za stresu jeho produkcia rapídne klesá.
Deficit: nedostatok tohto vitamínu sa vyskytuje veľmi zriedka. Prejavom nedostatku môže byť anémia, znížená výkonnosť, oslabená imunita a nervózny správania.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): nestanovuje sa. V prípade suplementácie sa obvyklé dávky pohybujú v rozmedziach do 300 mg na dennú dávku.

 

Vitamín B12

Funkcia: vitamín B12 je nevyhnutný predovšetkým pre krvotvorbu a pre metabolické pochody.
Zdroje: podobne ako ostatné B vitamíny je najviac obsiahnutý v jadre a kŕmnych kvasniciach.
Deficit: nedostatok je veľmi vzácny. Môže sa objaviť anémia, strata výkonnosť alebo úbytok na hmotnosti.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): nestanovuje sa. V prípade suplementácie sa obvyklé dávky pohybujú v rozmedziach do 200 mcg na dennú dávku.

 

Vitamín H ( biotín)

Funkcia: Biotín má metabolickú úlohu v karboxylačných reakciách organizmu.
Na biotínu závislé enzýmy majú funkciu v životne dôležitých metabolických procesoch glukózy a syntézy tuku a majú tiež preukázateľný efekt na iné dôležité metabolické procesy. Biotín je teda nevyhnutný pre normálny utilizáciu živín, podporu a rast telesných tkanív a pre reprodukciu zvierat. Úplne nepostrádateľný je pre zdravú kopytnú rohovinu. Biotín iniciuje procesy spojené s kopytami tým, že chráni senzitívne tkanivá a zosilňuje rohovinu spodných častí kopytnej steny.
Zdroje: biotín je riedko rozšírený v niektorých rastlinách. Najbohatšie zdroje sú kvasnice, orechy a olejnaté semená. Čiastočne je syntetizovaný črevnou mikroflórou, avšak o absorpcii
a využiteľnosti takto získaného biotínu sa vedú spory.
Deficit: deficit biotínu sa v prvom rade prejavuje nekvalitnou, suchou, drobivou rohovinou kopyta a slabou stenou kopyta.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): nestanovuje sa. V prípade suplementácie na zlepšenie kvality kopytnej rohoviny je klinickými štúdiami osvedčená denná dávka 40 mcg denne.

 

Vitamín C 

Funkcia: vitamín C pôsobí ako antioxidant a chráni tkanivá pred poškodzovaním škodlivými voľnými radikálmi. Zasahuje do celkového metabolizmu a je nevyhnutný pre krvotvorbu. Pôsobí protistresovo a urýchľuje regeneráciu po záťaži. Zvyšuje odolnosť organizmu proti infekciám a je dôležitý pre zdravie spojivových tkanív, kostí, šliach a väzov.
Zdroje: vitamín C sa nachádza predovšetkým v kŕmnych okopaninách. Kone majú schopnosť syntetizovať si záchovne množstvo vitamínu C v pečeni z glukózy.
Deficit: všeobecné príznaky deficitu vitamínu C zahŕňajú zlú toleranciu stresu, zníženú výkonnosť, náchylnosť na infekcie a zlé hojenie rán.

Odporúčaná denná dávka (podľa NRC pre 500 kg koňa): nestanovuje sa. V prípade suplementácia sa obvyklej dávky pohybujú v rozmedziach až do 10 g na dennú dávku.

 

Pre doplnenie vitamínov a minerálnych látok a stopových prvkov doporučujeme pridávať do krmnej dávky prípravky v práškovej / granulovanej forme  : 

Eggersmann Golden Mineral 8 kg

Stiefel Komplet plus 2,5 kg

Stiefel MINERAL 3 kg

Stiefel Organické minerály 3 kg

 

Zdroj: internet

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
Kde nás nájdete?

Mlynská 24
Cífer, 919 43

Kontakty
Logo
Ing. Miriam Botíková
(Po-Pia, 8-17 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk