Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
03.03.2020
Tipy na krmenie koní na JAR
Najlepšie tipy na kŕmenie koňa v jarnom období Kŕmenie koňa počas dlhších dní a vyšších teplôt jarnej sezóny sa často môže líšiť od vášho zvolen... čítať celé
15.01.2020
Výživa koní v zimnom období
Kone prežívali tuhé zimy celé stáročia a chladné zimné počasie zvládajú oveľa lepšie ako my. V jazdeckých areáloch sa manažment a životné prostredie p... čítať celé
15.01.2020
Akcia
Nová akcia k nákupu aspoň 4 vriec lubovoľného krmiva odmerka Eggersmann ZDARMA. čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. 

Sme na sociálnych sieťach

Facebook - krmivamirima.skInstagram - krmivamirima.sk

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Aký význam má ľanové semeno vo výžive koní
05.04.2020

Aký význam má ľanové semeno vo výžive koní

Ľanové semeno sa vyznačuje priaznivými dietetickými vlastnosťami, vysokou energetickou hodnotou a tiež veľmi dobrou stráviteľnosťou. Obsahuje približne 30-40% tuku a viac ako polovica tvoria omega-3 mastné kyseliny. Obsah bielkovín je 22-27%. Bielkoviny sú veľmi dobre stráviteľné ale samo o sebe ma ľanové semeno nízky obsah esenciálnych aminokyselín.

Ľanové semeno obsahuje aj nežiadúce látky. Konkrétne sú to kyanogénne glykozidy ( najznámejší je linamarín) a rôzne enzýmy, ktoré umožňujú týmto glykozidom uvoľňovať kyanovodík. V neporušenom semene sú glykozidy, čiže linamarín a enzýmy oddelené a nemôže preto dôjsť k chemickej reakcii a následnému uvoľneniu kyanovodíka. Ku kontaktu glykozidov s enzýmami a následným uvoľnením kyanovodíku môže prísť až po mechanickom narušení semien (pri drtení alebo šrotovaní semien). Tento kyanovodík môže spôsobiť ťažkosti v tráviacom trakte koní. Avšak pri bežných dávkach ľanového semena sa nemusíte báť, pretože enzýmy sú ničené vysokou teplotou, preto je nutné pred skrmovaním semeno tepelne upraviť. Enzým lináza,ktorý uvoľňuje z glykozidov kyanovodík je varením zničený. Varom sa taktiež uvoľňujú tzv. hlienové látky, ktoré majú priaznivý vplyv na črevnú stenu.

Ľanové semeno je možné krmiť kobylám pred pôrodom alebo v laktácii- priaznivo pôsobí na sekréciu mlieka, koňom v rekonvalescencii, v pokolikových stavoch ale tiež koňom v intenzívnom tréningu. 

Môžete ho skrmovať v množstve 50-150 g ( hmotnosť v surovom stave semena). 

Existuje niekoľko upravených foriem ľanového semena: 

  1. Celé semeno - samozrejme pred krmením ho treba tepelne upraviť. Najznámejším spôsobom je povariť vo vode, kde si vytvorí tzv. liz, ktorý je najvýznamnejší pre žalúdok, črevá. Avšak týmto spôsobom sa ničia cenné mastné kyseliny, ktoré treba dodať v inej forme.

https://www.krmivamirima.sk/Lan-d60.htm

  1. Extrudovaný ľan- správnym postupom úpravy si zanechá všetky dôležité živiny. Extrúziou sa eliminujú všetky antinutričné látky a zároveň sa zvýši stáviteľnosť mastných kyselín.

https://www.krmivamirima.sk/Extrudovany-lan-d61.htm

  1. Ľanový olej- okrem zdroja omega 3-mastných kyselín môže slúžiť aj ako zdroj energie. Omnoho výhodnejšie je krmiť semená, pretože obsahujú aj ďalšie prvky, ktoré do oleja neprechádzajú.

https://www.krmivamirima.sk/Lanovy-olej-d68.htm

 

Je potrebné kone postupne navykať niekoľko dní, pretože môže dôjsť k tráciacim ťažkostiam.

 

Začali sa nám otepľovať dni a tiež predlžovať. To znamená, že v tomto období kone menia srsť zo zimnej na letnú. 

Pre kone je toto obdobie veľmi náročné z hľadiska na nároky na výživu. Zmena srsti je veľmi náročný proces, kde sa podieľajú rôzne fyzikálne a biochemické fukcie organizmu.

Dôležitou súčasťou v krmej dávke by mali byť omega 3 a 6 mastné kyseliny ale tiež iné vitamíny a minerály ako napríklad zinok alebo sírne aminokyseliny. 

 

Dúfam, že bol článok pre Vás užitočný.

 

Ďakujem za prečítanie. :)

 

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
Kde nás nájdete?

Mlynská 24
Cífer, 919 43

Kontakty
Logo
Ing. Miriam Botíková
(Po-Pia, 8-17 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk