Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
03.03.2020
Tipy na krmenie koní na JAR
Najlepšie tipy na kŕmenie koňa v jarnom období Kŕmenie koňa počas dlhších dní a vyšších teplôt jarnej sezóny sa často môže líšiť od vášho zvolen... čítať celé
15.01.2020
Výživa koní v zimnom období
Kone prežívali tuhé zimy celé stáročia a chladné zimné počasie zvládajú oveľa lepšie ako my. V jazdeckých areáloch sa manažment a životné prostredie p... čítať celé
15.01.2020
Akcia
Nová akcia k nákupu aspoň 4 vriec lubovoľného krmiva odmerka Eggersmann ZDARMA. čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. 

Sme na sociálnych sieťach

Facebook - krmivamirima.skInstagram - krmivamirima.sk

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Najlepšie tipy na kŕmenie koňa v jarnom období 
07.03.2020

Najlepšie tipy na kŕmenie koňa v jarnom období 

Najlepšie tipy na kŕmenie koňa v jarnom období 


Kŕmenie koňa počas dlhších dní a vyšších teplôt jarnej sezóny sa často môže líšiť od vášho zvoleného zimného krmiva.


Nezabúdajte na nasledujúce dôvody týkajúce sa kŕmenia, aby vášmu koňovi umožnili hladký prechod zo zimy na jar:


Tip 1: 

Sledujte stav svojho koňa. Všetci vieme, že každý kôň je iný. To znamená, že niektoré kone priberajú na váhe v zime menej, zatiaľ čo iné kone budú mať naviac pár kíl. Predtým, než budete uvažovať o zmene režimu jarného kŕmenia vášho koňa, najskôr vyhodnoťte jeho stav tela. S pomocou svojho veterinárneho lekára alebo skúseného výživára zameraného na kone zistite, či je váš kôň príliš chudý, príliš tučný alebo či má správne množstvo hmotnosti. Ak chcete sledovať váhu svojho koňa bez použitia mierky, môžete použiť metódu bodovania stavu tela (tzv. Body Condition Score). Tento systém vám pomôže odhadnúť obsah tuku v tele vášho koňa. Keď odhadnete hladinu tuku, budete môcť presnejšie určiť, či by ste mali zvýšiť alebo znížiť kalorický príjem svojho koňa. Je dôležité si uvedomiť, že každý kôň bude vyžadovať inú úroveň telesnej kondície, ktorá závisí od mnohých faktorov ako napríklad veku, úrovne práce, plemena, súčasných alebo minulých zranení atď.


Tip 2: 

Mnohé kone sú kŕmené ovsom každý deň. Počas zimy potrebujú niektoré kone ďalšie obilniny ( jačmeň) , aby si udržali svoju ideálnu telesnú hmotnosť, zatiaľ čo iné kone majú znížený ovos kvôli nečinnosti. Úprava typu a množstva obilniny, ktorú váš kôň spotrebuje, by sa mala robiť pomaly a opatrne. Interný tráviaci systém koňa je konštruovaný na pomalé zmeny. S týmto vedomím sledujte úroveň jeho práce a telesný stav. Ak sa zvýši pracovná úroveň vášho koňa, bude možno potrebovať viac obilia. Naopak, ak jeho pracovná úroveň zostáva rovnaká a dokáže bezpečne konzumovať jarné trávy, bude možno potrebné, aby váš kôň dostal menej doplnkov. Bez ohľadu na to, aké úpravy sa vykonajú, uistite sa, že váš kôň stále dostáva primeranú úroveň základných živín, ako sú aminokyseliny, vitamíny a minerály. Dosiahnutie tohto cieľa si môže vyžadovať zmenu použitého krmivového produktu.


Tip 3: Kone majú tendenciu zožrať veľké množstvo krmiva


Nie je žiadnym tajomstvom, že kone zožerú veľa krmovín. Keď príde jar, väčšina pasienkov bude vyplnená novými trávami bohatými na cukor. Sledujte s stav svojho koňa, keď začne konzumovať bohaté zelené trávy. Kone, ktoré sa pasú na jarných trávach, sa môžu stretnúť s vážnymi zdravotnými problémami. Napríklad u koní s nadváhou alebo u Cushingovej choroby, inzulínovej rezistencie alebo laminitídy ich bude potrebné dôkladne sledovať. Vysoká hladina cukru a škrobu jarnej trávy môže zhoršiť ich zdravotný stav. V týchto prípadoch môže skrátený pobyt na paši obmedziť príjem jarnej pastvy pre  rizikové kone.

 

Tip 4: Veľa čerstvej vody


Tento posledný tip platí v každej sezóne: Kone musia mať prístup k veľkému množstvu čerstvej vody 24 hodín denne. Vyššia teplota a zvýšenie telesného potu môžu mať za následok dehydratáciu. Uistite sa, že váš kôň má po tréningu prístup k vode. Niektorí jazdci tiež pridávajú do krmiva pre svoje kone doplnky ako napr. elektrolyt. Tieto doplnky môžu pomôcť doplniť základné živiny počas obzvlášť teplého alebo horúceho počasia. Ak máte ďalšie otázky, obráťte sa, samozrejme, na svojho veterinárneho lekára. 
Jar je pre kone a jazdcov fantastickým ročným obdobím. Je to šanca zbaviť sa objemného zimného oblečenia a stráviť čas jazdením.  Ak potrebujete urobiť akékoľvek zmeny v jarnom režime kŕmenia vášho koňa, nezabudnite vykonať zmeny pomaly a poradiť sa s odborníkom na výživu alebo veterinárom.
 

Preložené z : https://www.horsefeedblog.com/2015/05/top-tips-for-feeding-your-horse-this-spring/

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
Kde nás nájdete?

Mlynská 24
Cífer, 919 43

Kontakty
Logo
Ing. Miriam Botíková
(Po-Pia, 8-17 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk