Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
03.03.2020
Tipy na krmenie koní na JAR
Najlepšie tipy na kŕmenie koňa v jarnom období Kŕmenie koňa počas dlhších dní a vyšších teplôt jarnej sezóny sa často môže líšiť od vášho zvolen... čítať celé
15.01.2020
Výživa koní v zimnom období
Kone prežívali tuhé zimy celé stáročia a chladné zimné počasie zvládajú oveľa lepšie ako my. V jazdeckých areáloch sa manažment a životné prostredie p... čítať celé
15.01.2020
Akcia
Nová akcia k nákupu aspoň 4 vriec lubovoľného krmiva odmerka Eggersmann ZDARMA. čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. 

Sme na sociálnych sieťach

Facebook - krmivamirima.skInstagram - krmivamirima.sk

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Prečo kŕmiť mash?
03.01.2023

Prečo kŕmiť mash?

 

 Viete ale, čo by taký mash mal obsahovať, ako často ho koňovi podávať a čím je prospešný?

 Čo je liek Mash?

 Mash alebo kaša je namočené krmivo, veľmi stráviteľné a chutné, obvykle pripravované zaliatím horúcej alebo teplej vody v pomere 1:2.  Tradičná receptúra ​​je založená na pšeničných otrubách, ľanovom semienku, obilných vločkách, soli, melasy a uhličitanu vápenatom.  U výrobcom pripraveného mashu stačí pridať iba vodu a nechať mash niekoľko minút namáčať a vychladnúť.

 A z akého dôvodu mash zaradiť do kŕmnej dávky?

 dôvod: ENERGIA – Ako dodanie energie po náročnom tréningu alebo závodoch.  Mash obvykle obsahuje sacharidy (najmä škrob), z ktorého si kôň ukladá energiu v podobe glykogénu.  Glykogén je potom okamžite využiteľný na svalovú prácu ako bezprostredný zdroj energie.


 dôvod: REHYDRATÁCIA – Mash má schopnosť rehydratácie a to nielen kvôli tomu, že sa musí zmiešať s vodou a tak sám o sebe obsahuje viac vody ako klasická kŕmna dávka, ale hlavne vďaka prítomnosti obilných vločiek, ktoré majú schopnosť vodu absorbovať.  Kôň tak prijíma hydratovaný obsah a organizmus si doplní chýbajúce tekutiny.  Mash sa preto často podáva večer alebo po návrate zo súťaže, najmä ak sa kôň počas akcie alebo prepravy veľmi zapotil.


 dôvod - TRÁVENIE - Mash podporuje črevnú mikroflóru a zaisťuje dobré trávenie.  Vďaka prítomnosti vlákniny a ľanovému semienku, ktoré obsahuje slizové látky, podporuje črevnú peristaltiku a viaže toxíny.  Fermentáciou slizových látok v hrubom čreve vyvoláva potrebu vody, čo umožňuje zvlhčenie trusu a zníženie nechceného „upchatia“.


 dôvod – REKONVALESCENCIA – Mash sa dobre hodí ako pomoc u chorých a zotavujúcich sa koní.  Pre oslabeného koňa je dobrým zdrojom energie a na doplnenie tekutín.  Zároveň sa do neho dá dobre zamiešať predpísaná medikácia.  Pri dlhšej dobe kŕmenie iba piace, napr. u koní po operácii, napomáha pozvoľnému návratu ku koncentrovanému krmivu.  Pre svoju chutnosť je dobrým pomocníkom u oslabených alebo starších koní, ktorí nemajú moc chuť do jedla.  Ďalej sa dá mash odporučiť koňom, ktorí majú problémy so zubami alebo sú alergickí na prach, pretože voda pomáha agregovať častice.
 Ako zhrnutie na záver by sme mali spomenúť, že mash by sa mal vždy používať ako doplnok ku krmivu a to ideálne raz alebo dvakrát týždenne namiesto klasickej kŕmnej dávky.  Ako jediné koncentrované krmivo je možné mash podávať koňom v rekonvalescencii a jeho podanie obmedziť len na túto dobu.  Taký mash by mal byť vyvážený a podávaný v zodpovedajúcom množstve.  V chladnom počasí majú kone tendenciu obmedziť spontánny príjem vody a tak je teplý mash dobrou variantou ako kone hydratovať.  Navyše kone radi prijímajú niečo teplé J. V neposlednom rade je dobré spomenúť, že mash by sa mal pripravovať vždy čerstvý a pokiaľ ho zalievate horúcou vodou, tak vždy skontrolovať pred podaním teplotu, aby sa Váš koník neoparil.

Mash-e v našej ponuke: 

Eggersmann EMH Mash 

Eggersmann Weserland Mash 

MÜHLDORFER Scottish Mash & byliny 

Mühldorfer landwiesen Mash 

Energys Mash 

 

 Ing. Miriam Botíková-Krmivá MiRiMa

 Sme dovozcami nemecký krmív pre kone Eggersmann a Mühldorfer.  Ponúkame ucelený sortiment krmív a výživových doplnkov pre všetky kategórie koní

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
Kde nás nájdete?

Mlynská 24
Cífer, 919 43

Kontakty
Logo
Ing. Miriam Botíková
(Po-Pia, 8-17 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk